3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ“3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ” MESAJI

 
Bilindiği üzere 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak kabul edilmektedir. Engellilik, dünyamızın genel bir sorunu olduğu için, “Engelliler Günü” sadece ülkemizde değil, Birleşmiş Milletlere bağlı 150’den fazla ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
 
Ülkemizde her alanda yaşanan gelişmeler doğrultusunda dezavantajlı gruplara yönelik götürülen hizmetlerde de önemli bir artış yaşanmaktadır. Sosyal Devlet olmanın verdiği sorumlulukla engellilerimizin refah düzeylerini arttırmak, onlara toplumda kendilerini ifade edecek olanaklar yaratmak sosyal politikaların öncelikleri arasındadır. Engellilerimizin karşılaştıkları en önemli engeller arasında sağlık, eğitim, istihdam, ulaşılabilirlik ve sosyal alanlardaki haklardan yeterince yararlanamamalarını sayabiliriz. Bu engellerin ortadan kaldırılabilmesi için yapılan çalışmalar her gün artarak devam etmektedir. Bu alanlardaki iyileştirmeler son yıllarda önemli derecede artış göstermiştir. Engelli evde bakım hizmetleri, engelli kurum bakımı hizmetleri, engelli istihdamı, gibi konularda devrim niteliğinde gelişmeler sağlanmıştır.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızın belirlemiş olduğu misyon ve vizon anlayışını kendimize rehber edinerek ilimizde de gerek engellilik gerekse diğer dezavantajlı guruplara yönelik önemli projeler ve kurumsal alt yapıyı güçlendirme çalışmaları yapılmaktadır. Aksaray Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak, İlimizde kamu kurum ve kuruluşlarına ve özel sektöre ait binaların engellilerin erişilebilirliğine uygun olarak inşa edilmesi veya onarılması konusunda rehberlik yapılmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın ulaşımdan ücretsiz veya   indirimli olarak yararlanmalarını sağlayan “Engelli Kimlik Kartı” Müdürlüğümüzce düzenlenmektedir. Bununla birlikte ağır engelli ve bakım ihtiyacı olan engelli bireylere bakım ücreti ödenerek aileleri yanında sosyal çevresinden uzaklaşmadan bakım hizmeti almaları ve engelli yakınına bakan bireylerin ekonomik olarak desteklenmesi sağlanmaktadır. Yine ağır engelli olup, bakım ihtiyacı olan bireylerin ailelerinin talepleri doğrultusunda veya gerekli durumlarda özel veya devlete ait bakım ve rehabilitasyon merkezlerine yerleştirilmesi sağlanmaktadır.
 
Ayrıca konunun tüm tarafları ile yakın iş birliği içerisinde şehrimizde 3 Aralık Dünya Engelliler Günüyle ilgili bir farkındalık yaratmak toplumun ilgisini bu alana yoğunlaştırmak Müdürlüğümüzün önemli bir sorumluluğudur. Sağlıklı bir yaşam sürmek birey olarak hepimizin en önemli önceliklerindendir. Ama ne yazık ki hayat akışı içerisinde insanlar çeşitli vesilelerle sağlıklarını kaybetmekte ruhsal, zihinsel ve bedensel bir talkım sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu rahatsızlıkların kalıcı olmasıyla birlikte maalesef engelli bir yaşama adım atmaktayız. Bu çerçeveden baktığımızda tüm bireylerin bir engelli adayı olduğunu unutmadan toplumda var olan engellilerimize yönelik ilgimizi her zaman canlı tutmamız gerekmektedir. Yerel kaynaklardan onların en iyi şekilde yararlanmasını sağlamalıyız. Bunu yaparken de Müdürlüğümüzün tüm personeliyle birlikte el ele vererek bu hizmetlerin organizasyonunda yer almalıyız.
 
Bu vesileyle Aksaraylı tüm engellilerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü Şahsım ve Müdürlüğüm adına en kalbi duygularımla kutlar, sağlıklı birey sağlıklı aile ve sağlıklı toplum dileklerimi iletmek isterim.
 
 
    İsrafil AKTÜRK
 İl Müdürü