25 KASIM ULUSLARASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ
25 KASIM ULUSLARASI KADINA YÖNELİK ŞİDDETLE MÜCADELE GÜNÜ
 
Toplumumuzda kadınlara gerekli değerin verilmiyor olması çok acı bir gerçektir. Çünkü kadınlar aslında baş tacı edilmesi gereken varlıklardır. Kadınlar fiziksel olarak çok güçlü olmasalar da manevi olarak bizleri ayakta tutan, tüm ihtiyaçlarımızı karşılayan kişilerdir. Kadınlar duygusaldır, vicdanlıdır, fedakârdır… Kadınlar insan olmanın gerektirdiği pek çok erdeme doğuştan sahip olarak dünyaya gelmiş olan canlılardır. Bu nedenle kadınlara her zaman gerekli değer verilmeli ve deyim yerindeyse hepsi el üstünde tutulmalıdır.
Herkes şunu iyi bilmelidir ki kadına yönelik şiddet yaşam hakkını elinden almak, aşağılamak, öldürmek, yaralamak, taciz, tecavüz, insan ticaretinden özellikle de çocuk kadınların istismarından başlayarak bir milletin zeminine dinamit koymaktır. Kendini yok etmektir. Buna göre başlı başına bir terördür, katliamdır. Gerçeklere kör kalan bozuk zihniyetlerin yaptıklarına dur demek yetmez. Durdurmak için kadın erkek Elele mücadele etmeliyiz ve eğitim kurumlarımızda insan hakları olarak geleceğimiz olan çocuklarımızdan başlayarak türm bireylerimizi eğitmeliyiz. İnsanca yaşamak her kadının hakkı ve özgürlüğüdür. Özgürlük bütün bireylerin hakkıdır. 
 
İslam nazarında kadın, şefkat, merhamet, hürmet duyulması ve nezaket gösterilmesi gereken asil ve nezih bir varlıktır. Peygamber (s.a.v.) Efendimiz, kadınların narin, nazik ve kibar olduklarına işaretle, onların hiç kırılmaması ve incitilmemesi gerektiğini tavsiye etmişlerdir.  Bir toplumda kadınlar anne, kadınlar eş, kadınlar günlük hayatımızda karşılaştığımız birçok soruna çözüm üretebilen eşsiz varlıklardır. Kadınlar yapıları gereği fedakâr ve güçlü bir özelliğe sahiptir. Pek çok erkeğin yapamayacağı bir işi bir kadın tek başına azim ve kararlılığı ile yerine getirebilir.
 
Ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen, kadına yönelik şiddet tüm dünyada 21’inci yüzyıla taşınan en önemli sorunlardan biridir ve bu şiddet, bir insan hakkı ihlalidir.
   Sonuç olarak; kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletimizin ilgili tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, ilgili tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak, yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesi ile mümkün olacaktır.
 
Şiddet uygulayan için EĞİTİM VE REHABİLİTASYON, sağlık kuruluşlarında muayene meslek edinme kursları ve takibi sağlanmakta Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız; kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğuna dair inançla, çalışmalarını çok geniş bir yelpazede, tüm tarafların kapsamlı işbirliği, koordinasyonu ve ortak duruşuyla sürdürmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz bünyesinde
 bulunan ŞÖNİM(Şiddet önleme ve izleme merkezi)ve Kadın Konukevi bu hususta hizmet verdiğimiz kurumlarımızdır.
 
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Farkındalık çalışmaları kapsamında Aksaray’da toplum farkındalığı yaratmak, kadına karşı şiddete tepkimizi belirtmek, şiddete uğrayan kadınlarımıza yol göstermek, şiddet gören kadınlarımıza kapılarımızın   sonuna dek açık olduğunu   hissettirmek  ve   bilinçlendirmek   amacıyla Aksaray Valiliği,İl Emniyet Müdürlüğü,İl Jandarma Komutanlığı,Aile ve Sosyal politikalar İl Müdürlüğü,İl Müftülüğü,İl Göç İdaresi Müdürlüğü,İl Milli Eğitim Müdürlüğü,İl Sağlık Müdürlüğü,Halk Sağlığı Müdürlüğü,Nüfus Müdürlüğü,Tarım İl Müdürlüğü,İl Özel İdaresi,Hastaneler vb kurumlara Şönim aracılığıyla yapılan hizmetleri tanıtıcı afişler asılarak,bilgilendirme kitapçıkları dağıtılmıştır. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüşehrin çeşitli yerlerinde bilbordlarda  Şiddete tepkimizi  dile getiren afiş çalışmalarına yer verilmiştir. Aksaray Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İl Eylem Planı Toplantıları yapılmıştır.
 
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                İsrafil AKTÜRK
                                                                                                                                                                                                                                                                                                        Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü